Latest News


Haku

September 1, 2014

Back To The SCHOOL @ For The Last Time

En olisi uskonnut tämänkään postauksen näkevän päivänvaloa. Oikeasti, elämäni viimeinen lukukausi korkeakoulussamme! Woop Woop.
Tämä näkymä alkaa olla osaltani pikku hiljaa historiaa! Vielä kerran tulen näitä hetken tarvitsemaan.
Viimeisin opintosuorituste WinhaWillestä. Lukukauden 2014 saavutuksia. Games Now! -kurssi pilasi kolmen suoran : < Oon kuitenkin enemmän kuin tyytyväinen saavutukseen. Kolme femmaa lukukaudessa on hieno saavutus!
Näinpä juuri. Vasemmalla yksi kyvykkäimmistä korkeakouluopettajista joita tiedän. Kyseessä kuka muukaan kuin fysiikan opettajani!
YÖ = > AAMU | Näin se viime lukuvuosi meni. :) Väsynyt, mutta onnellinen. @ Alec A-style
Viime lukuvuosi oli ihan hullu. Paiskin töitä 24/7. Läpi syksyn, talven ja kesän. Kyllä se kiitos lopussa (ei alussa ;P) seisoi, sillä sain suoritettua kriittisimmät kurssit ja vieläpä hyvillä arvosanoilla! Näin ollen pääsen aloittamaan nyt syyskuussa kauan odotettua lopputyötäni. Kaiken pitäisi olla valmista siinä marraskuussa. Joulukuussa Alec saa kauan odotetun korkeakoulututkinnon. Oeh boeeh!

Ei kuitenkaa nuolaista ennen kuin tipahtaa. Vielä joutuu kyllä töitä paiskimaan näin koulumaailmapainotteisesti. En täysin onnistunut viime lukuvuonna suorittamaan kaikkia luonnontieteen kursseja. Matikat sain kyllä pakettiin, mutta yksi fyssan kurssi (jeee!) on vielä sinettiä vaille valmis. Eli kyllä sekin on käytännössä suoritettu ja käyty, mutta en saa arvosanaa ennen kuin olen palauttanut kaikki kurssityöt. Muistutuksena, että mulla oli viime vuonna lähes 20 kurssia! Siitä kolme korkeakoulumatikan ja peräti neljä korkeakoulufysiikan kurssia. Moni opiskelija käy edellä mainittuja kursseja peräti kahteen tai kolmeenkin kertaan ennen kuin pääsee niistä läpi! Sen verran aivokapasiteettia ne vaativat.

Luonnontieteen eli LuMa:n kurssit ovat tutkintomme mitta. Niissä ei jousteta yhtään. Insinöörinpapereita ei tipu ellei LuMa-moduuli ole kunnossa, vaikka miten lahjakas on muissa aineissa ollut. Sen verran erikoinen on meidän mediatekniikan tai paremmin sanottuna viestintätekniikan tutkintomme, koska siinä yhdistyvät sekä vahva tekninen osaaminen että luovuus ja visuaalisuus.
Kesälläkin riittii kouluhommia! Kuinkas muutenkaan. :)
Taloyhtiömme ranta-alue on kaunista seutua! Pääsisin himaan suoraan veneelläkin, koska meillä on oma laituri.
Kouluduunin ohella kaiken maailman tilaisuuksia riitti yllin kyllin. Erityisesti alkuvuonna ja keväällä Kokoomusnuorilta tuli paljon tapahtumakutsuja. Tutustuin mahtaviin ihmisiin ja opin paljon uuttaa. En kuitenkaan kokenut politiikkaa kovin läheiseksi itselleni. Aikatauluni ei sekään antanut pidemmällä tähtäimellä periksi kyseisiin hommiin. Tämänpä vuoksi päätin olla jatkossa täysin sitoutumaton politiikan suhteen. Tämä tiedoksi myös kaikille teille, jotka aloitte "olemaan huolissaan" siirtymisestäni Kokoomuksen riveihin. :)
Sain lukuvuoden aikana 66 opintopistettä, joka on samalla mun uusi ennätys! Ei mennyt tosin 70 rikki. : < Tavoitehan (mm. KELA) on yleensä 45 opintopistettä per lukuvuosi, ja sekin on muuten ihan sikana. No en ainakaan tuottanut koulullemme tappiota. ;D Korkeakoulut saavat nykyisin valtiolta tietyn summan rahaa, jokaista 55 opintopistettä tuottanutta opiskelijaa kohden! o/

     PÄIVITYS 10.10: Tilanne oli sittenkin se, että sain lukuvuonna kasaan 71 noppaa!!! Wohou O/\O . Eli tavoitteeni ylittyi sittenkin! : 3 Kaikenmaailman suorituksiin sitä yltääkin...     

Aloin kokea entistä suurempaa yhteenkuuluvutta erityisesti kouluajan viimeisinä vuosina. Tämä heijaistui mm. opiskelijaedustajaintehtävinä. Niitä alkoi kirjaimellisesti kertymään yhä enemmän, ja olenkin tällä hetkellä kaikissa mahdollisissa koulumme toimielimissä päättämässä yhteisistä ja tärkeistä asioista. Pakko vielä mainita, että minut valittiin jo viime lukuvuonna Metropolian hallitukseen, joka on ylin mahdollinen toimielin, ja jonka puheenjohtajana toimii koulumme rehtori-toimitusjohtaja. On mahtavaa olla mukana kehittämässä Suomen suurinta korkeakoulua! Meillä opiskelee yli 16 000 opiskelijaa ja toimipaikkojakin (vielä toistaiseksi) on lähes 20 Helsingissä, Vantaalla ja Espoossa. Vuoteen 2017-2018 menneessä toimipaikkoja on tosin enää 4-5. Koulussamme voi käytännössä opiskella kaikkia mahdollisia aloja. Anyway, tämä on ollut ihan huippua ja opettavaista aikaa!
SHHHHH! instagram | kik | snapchat | twitter | vine | pinterest | foursquare | bambuser | skype | keek | linkedin | facebook | tumblr | path | pheed | flipboard @ ALECASTYLE
Korkeakoulun fysiikkaa aka. Kaikkien luonnontieteiden äiti < 3
Fiilis on hieman outo, kun tiedän jo nyt etten ole vuoden vaihteen jälkeen enää opiskelija. Tämä tuntuu tosi hämmentävältä. Tulee siis jälleen se hetki, kun on aika kääntää uusi sivu, tai peräti kokonainen aukeama ja siirtyä elämässä eteenpäin.

Samalla päättyy myös yksi ja varsin pitkä vaihe elämästäni.

Suunnitelmia ensi vuodelle on jo, mutta en ole vielä lyönyt mitään lukkoon. Katsotaan ensiksi miten hyvin saan lopputyöni tehtyä. Se saattaisi avata tiettyjä ovia, joita en ole vielä tässä vaiheessa ottanut edes huomioon. Joka tapauksessa, vaikka nyt hämmentää ja on haikeatakin lopetella tätä lukukautta, niin saan kauan kaivatun vapauden toteuttaa itseäni ilman, että olisin kiinni jossakin, kuten esim. opinnoissani. Olen nimittäin valmistumiseni jälkeen aidosti vapaa tekemään mitä ikinä haluan ja muuttamaan vaikka heti ulkomaille. Mutta, vielä hetken velvollisuuksia. ;)

Syksy on vihdoin täällä taas. :) Rakastan syksyä! Onhan muutaman viikon päästä synttärinikin. ;) Perinteisten Alec's Bday Partyjen kutsut on lähetetty viime viikolla. Oikein mukavaa syyskuun ensimmäistä kaikille! < :
instagram | kik | snapchat | twitter | vine | pinterest | foursquare | bambuser | skype | keek | linkedin | facebook | tumblr | path | pheed | flipboard @ ALECASTYLE
xX

No comments: